Dramski umetnik Ivan Bekjarev preminuo je prekjuče u Beogradu u 75. godini od posledica virusa korona. Bekjarev je za vreme snimanja filma „Bilo jednom u Srbiji” Petra Ristovskog u Leskovcu otkrio da je pozitivan na virus korona. Snimanje filma je obustavljeno, a glumac je tada izjavio da je na Infektivnoj klinici u Beogradu, u kojoj je lečen od kraja oktobra, i da nema simptome. Kasnije se, međutim, njegovo stanje pogoršalo.
Rođen 6. aprila 1946. u Beogradu, u braku Đorđa, ekonomiste, i Radmile, domaćice, Ivan Bekjarev glumom je počeo da se bavi još u osnovnoj školi, a u gimnaziji je to već bilo profesionalno. Za prijemni ispit na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu spremali su ga njegove prve komšije: Olivera i Rade Marković. Stanovali su u istoj zgradi, a jednog dana priredili su mu iznenađenje koje je Bekjarev doživeo kao čudo.
„Zaustavili su me na stepeništu i kazali mi da imaju ulogu za mene u pozorištu koje su oni osnovali. Tada sam bio na sceni s Oliverom, Radetom, Mićom Tomićem, Predragom Tasovcem, Gutom Dobričaninom, Pavlom Minčićem”, često je pričao Bekjarev.
Studije glume na FDU završio je u klasi Minje Dedića i Milenka Maričića, u kojoj su bili i Milan Gutović, Josif Tatić, Đurđija Cvetić, Sonja Jauković, Dobrila Ilić, Svetlana Bojković, Vesna Latinger. Preko Vesne i Đurđe, prisećao se Bekjarev, vezali su se za „Politiku”, jer su im supruzi bili novinari Pavle Lukač i Avdo Mujčinović. Reditelj Bojan Stupica primio je većinu njih 1968. godine u ansambl JDP-a. Proglasili su ih tada za „Bojanove bebe”.
Iza Ivana Bekjareva je bogat scenski život. Ostavio je za sobom više od 150 uloga u pozorištu, od čega oko 60 u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, čiji član i prvak je bio 33 godine, igrao je u više od 50 filmova, u brojnim televizijskim serijama i emisijama. Glumac Stevo Žigon je znao za njegov voditeljski rad, pa je predložio osnivaču Studija B da uzme Bekjareva za saradnika. Postao je član prve ekipe ove radio-stanice koju je osnovala „Borba”, a 1. aprila 1970. godine njenim slušaocima poželeo je „dobar dan”. Zatim je prešao u Radio Beograd. Igrao je i pevao glavne uloge u mnogim kabareima i mjuziklima, operetama... Kao gost je igrao glavne uloge i u ostalim beogradskim pozorištima, kao i u više pozorišta u Srbiji.
Iz bogatog pozorišnog opusa posebno je izdvajao predstave „Mario Mađioničar”, „Ne očajavajte nikad”, „Zvrčak”, „Dundo Maroje”, „Noćas je noć”, dok je za predstavu „Pobratim” u Narodnom pozorištu u Beogradu dobio Oktobarsku nagradu. A među filmovima: „Bokseri idu u raj”, „Život je lep”, „Noć u kući moje majke”, „Doviđenja u Čikagu”, „Bure baruta”… Jedna od poslednjih uloga bila mu je u filmu „Ime naroda” Darka Bajića, koji je ovih dana počeo da se prikazuje u bioskopima. Za doprinos filmu dobio je plaketu Jugoslovenske kinoteke, a bio je i član Akademije za filmsku umetnost i nauku (AFUN).

(Foto R. Krstinić)
Igrao je i u velikom broju televizijskih serija, uključujući „Bolji život” i „Srećne ljude”, zahvaljujući kojima je upamćen po ulogama Kurčubića i Despotovića. Tu su i serije „Otpisani”, „Više od igre”, „Kraj dinastije Obrenović”, „Gorki plodovi”…
Najbolju ulogu, tvrdio je, odigrao je u seriji „Banjica”, u kojoj je tumačio zloglasnog upravnika nacističkog logora Vujkovića, za koju je 1984. godine proglašen za televizijsku ličnost godine u Jugoslaviji.
Bekjarev je 16 godina bio umetnički direktor i selektor međunarodnog Festivala monodrame i pantomime u Zemunu. Radio je i kao redovan profesor glume na Akademiji umetnosti u Beogradu. Uporedo sa glumom, bio je aktivan i u sportu. Igrao je kao junior fudbal u Zvezdi, bio član skupštine fudbalskog i košarkaškog kluba Crvena zvezda. Predstava „Glumčina” poslednja je u nizu predstava na kojima je istrajavao Bekjarev, a koju je posvetio svom kolegi Zoranu Radmiloviću. Svoj legat poklonio je „Adligatu”, u kojem se nalaze njegove diplome, povelje, zahvalnice, originalni kostimi, knjige sa posvetama...
Vučić: Velikan našeg glumišta
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je telegram saučešća povodom smrti glumca Ivana Bekjareva. „Sa velikom tugom sam primio vest o smrti jednog od velikana našeg glumišta, sjajnog i neponovljivog Ivana Bekjareva. Pamtićemo njegove maestralne uloge, njegovu izuzetnu ličnost i jedinstveni talenat kojim je zauvek obogatio i zadužio filmsku i dramsku scenu Srbije i regiona”, naveo je Vučić u telegramu saučešća.
On je izrazio najdublje saučešće porodici i poštovaocima dela Ivana Bekjareva.
Brnabićeva: Ulogama je davao lični pečat
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić uputila je telegram saučešća porodici preminulog glumca Ivana Bekjareva. „U ime članova Vlade Srbije i svoje lično ime, upućujem izraze najiskrenijeg saučešće porodici, prijateljima i nekadašnjim studentima Ivana Bekjareva. Napustio nas je čovek velikog glumačkog talenta, čime je srpsko glumište osiromašeno za još jedno veliko ime”, navela je premijerka. Ona je dodala da će Bekjarev ostati upamćen po brojnim i raznovrsnim filmskim i pozorišnim ulogama, kojima je uvek i bez izuzetka, davao svoj lični pečat.
Maja Gojković: Srbija ostala bez jednog od najznačajnijih glumaca
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković uputila je telegram saučešća porodici Ivana Bekjareva, navodeći da je Srbija ostala bez jednog od najznačajnijih glumaca, javio je Tanjug.
„Sa dubokim žaljenjem primila sam vest o smrti velikana naše glumačke scene Ivana Bekjareva i izražavam iskreno saučešće porodici i prijateljima”, navela je Gojkovićeva u telegramu.
Ona je dodala da je Srbija ostala bez jednog od najznačajnijih srpskih i jugoslovenskih glumaca koji je ostavio izuzetno veliki doprinos u svim aspektima svoje profesije: pozorišnoj, filmskoj i televizijskoj.
„Iza sebe je ostavio pregršt izuzetnih uloga koje ćemo pamtiti, a svoje znanje je bezrezervno prenosio kao profesor i na glumačku scenu izneo brojna poznata imena. Ovo je veliki gubitak za srpsku umetničku i glumačku scenu”, navela je Gojkovićeva.
Dačić: Srpski narod će večno pamtiti Ivana Bekjareva
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić uputio je telegram saučešća porodici Ivana Bekjareva, koga će, kako je rekao, srpski narod večno pamtiti, preneo je Tanjug.
„Sa tugom i žaljenjem sam primio vest o smrti velikog čoveka, glumca i legende jugoslovenskog i srpskog kulturnog stvaralaštva. Odlazak velikana srpskog glumišta koji je obeležio celo jedno razdoblje u istoriji naše kinematografije veliki je gubitak za porodicu, ali i za sve generacije koje su stasavale uz njegova brojna glumačka ostvarenja”, naveo je Dačić.
On je rekao da iza svačijeg odlaska ostaje praznina, a da je, kada odlaze izuzetni, ta praznina i prostranija i teško popunjiva.
„Ivan Bekjarev nije glumio u svakom domaćem filmu, ali je zato skoro svaki dobar film bio nezamisliv bez njega. Kao nosilac karakternih uloga ostavio je neizbrisiv trag u istoriji srpske kulturne scene, baš kao i u našim srcima”, istakao je Ivica Dačić.
Random autor