Smrti se nije plašio. Umeo je da kaže: „Sve prolazi, sve zavejava snijeg i smrt, ali čovjek otima od smrti koliko može. A ne može mnogo”. – U svojim delima, sumnjajući u priče pobednika, otkopavao je zakopanu istinu
Juče ujutru, u Institutu za plućne bolesti u Beogradu, preminuo je Žarko Komanin, jedan od najznačajnijih srpskih književnika. Poslednjih nekoliko godina mučio ga je emfizem pluća, teško je disao, teško se kretao.
Žarko Komanin (1935), rođen je u selu Drenovštica, srez nikšićki, u učiteljskoj porodici. Završio je Filozofski fakultet u Beogradu. Prvu priču „Bjegunac” objavio je 1956. godine. Deset godina (1964-1974) bio je pozorišni kritičar „Večernjih novosti”, potom je, od 1978. do 2001. radio kao dramaturg u Narodnom pozorištu u Beogradu. Autor je kultnih drama: „Prorok”, „Pelinovo”, „Ognjište”, „Timočka buna”, „Vož Karađorđe i knez Miloš”, „Godo je došao po svoje”, zbirke priča „Zakopano i otkopano”, romana: „Kolijevka”, „Kostanići”, „Provalije”, „Prestupna godina”, „Gospod nad vojskama”, „Ako te zaboravi, moj oče”, „Ljetopis vječnosti”.
U svojim delima otkopavao je zakopanu istinu. Mučili su ga bratoubilački rat i oceubistvo, sumnjao je u istinu pobednika, pogotovo kada je shvatio da je u njoj mnogo laži. Bilo je to vreme kada su zakopavane crkve, kada se sudilo Bogu. Komunisti su želeli sve da zakopaju i pošalju u zaborav. U Nikšiću, 1953. godine, izbacili su ga iz Narodne omladine. U Gornjem Polju, blizu Nikšića, sudili su Bogu. Osudili su ga na smrt, stavili u kovčeg i sahranili ispred crkve. Mnogo godina kasnije, Komanin će napisati priču o sahranjivanju crkve Sveti Nikola. Kada je objavljena zbirka priča „Zakopano i otkopano”, rekao je: „Mnoge sam priče, od 1956. do danas, objavio po listovima i časopisima, i one, zakopane, počivaju u njima, kao u zatravljenim grobnicama. Sada, neke od njih, otkopavam i vadim iz njihovih rasijanih grobova i ponovo ih sahranjujem u ovoj knjizi, na jednom mjestu, u zajedničkom groblju, da leže jedna pored druge, zanavjek”.
Podsećao je na srpsku poslovicu: Brat brata nad jamu vodi, ali ga u nju ne baca. U našem građanskom ratu, komunisti se nisu pridržavali ove poslovice: brat je ujamio brata i za to u miru dobio odlikovanja. Pobednici su terali poražene da sve zaborave. Šezdeset godina istina je zakopavana. Ali, istina ne može da truli i niko ne može pobeći od suda Božjeg. U romanu „Ako te zaboravim, moj oče”, autor priča priču o ocu: „Ako je ja ne ispričam, ostaće i otac, i priča, i ja zakopani u grobu vremena”. Ipak, imao je razumevanja za krvnike, smatrao je da je njima teže, nego žrtvi. Bolje je biti gonjen, nego progoniti. Osećaj stida je dublji od bola, kao što je sreća dublji osećaj od nesreće. Moć stida raste sa rastom svesti.
Kada su u Crnoj Gori, posle deset godina, obnovili „Njegoševu nagradu”, kako bi sačuvali uspomenu na „velikog crnogorskog pesnika”, Komanin je rekao da ime pesnika Njegoša ne može niko da utuli. Zalud su to pokušavali nekadašnji komunisti i današnji klonirani komunistoidi. Njegoš je ljudska, pesnička, vladarska, crkvena i srpska planina koju je Bog stvorio. Dok je srpskog roda i jezika – Njegoš ne može umreti. Njegoš je srpski izraz i snaga. Kada su komunisti razorili Njegošev grob, oni su ga time još više usadili u zemlju, u svoj narod i srpski jezik.
Mnogo ga je ljutilo preimenovanje srpskog jezika u crnogorski i stvaranje nove azbuke sa 32 slova. Govorio je da su „o velikom jadu zabavili i sebe i svet”. Laž ne može da postane istina, niti malenost biti velika. U svakoj oblasti ljudskog roda i duha, ne samo u Srbiji i Crnoj Gori, svaki bakin kokot veruje da peva i ne zna da on, ustvari, kukuriče.
Njegov poslednji roman „Ljetopis vječnosti”, koji je objavila Srpska književna zadruga, bio je u najužem izboru za NIN-ovu nagradu, kao i nagrade „Meša Selimović” i „Izviiskra Njegoševa”, ali su mu sve izmakle za po jedan glas. A onda je iz Vranja stigla vest da je dobio nagradu „Borisav Stanković”. Iskreno se obradovao, jer je voleo i cenio Boru Stankovića, ali u Vranje, zbog bolesti, nije mogao do dođe na svečano uručenje. U pismu koje je poslao stoji da je Borina književna njiva – njiva lepote, njiva istine, njiva poraženih, poniženih i uvređenih, njiva na kojoj i onaj koji piše i onaj koji čita napisano može da umre od lepote i istine.
Bilo je dogovoreno da Miroslav Cera Mihailović, glavni i odgovorni urednik Književne zajednice „Borisav Stanković”, kada to prilike dozvole, dođe u Beograd i piscu uruči nagradu. Nažalost, Komanin se preselio u svoje mitsko mesto Pelinovo, u večnost, tamo gde je sav njegov život i sva njegova literatura.
Smrti se nije plašio. Umeo je da kaže: „Sve prolazi, sve zavejava snijeg i smrt, ali čovjek otima od smrti koliko može. A ne može mnogo”. Biće, po sopstvenoj želji, sahranjen u zavičaju, u Nikšiću. U jednom razgovoru za „Politiku”, rekao je: „Zavičaj je ono čega se sećamo. Zavičaj je i kolijevka i grob, mikrokosmos”.
Vreme sahrane Žarka Komanina, koga su od milja svi zvali Žanja, biće naknadno saopšteno.
Zoran Radisavljević
-----------------------------------------------------------
Usamljeni vuk naše književnosti
Dragan Lakićević, književnik: Dramski i prozni pisac Žarko Jovanović uzeo je za književno prezime pripadništvo svom užem zavičaju – Komanima, jer se tako, na granici Crne Gore i Brda, na granici starog i novog doba, dobra i zla, zbiva njegovo književno delo koje tek treba pročitati i proučiti.U zavičaju Komanin provodi detinjstvo, sve od strašnog sudara: „Isklati se braća među sobom”... Taj sudar–moralni i metafizički, više nego ideološki i istorijski, postaće pozornica njegovih drama i romana. U pojedinim segmentima te lične, porodične i nacionalne tragedije naš pisac prepoznaje biblijske formule i sisteme, varira ih našim imenima, portretima, sudbinama... U trenucima opredeljenja za Božju pravdu i istinu, kad se njegova uža otadžbina Crna Gora verolomno otcepljuje od svog srpskog iskona, Komanin urasta u biće književnosti i kulture koju su stvorili Matavulj, Ljubiša, Kočić, Andrić, Bora Stanković, Miodrag Bulatović... Priznanja dobija u Vranju, gde je, opet, čim je Komaninu dodeljena nagrada s imenom pisca „Nečiste krvi”, srušen spomenik pesnika „Starih dana” i „Božjih ljudi”... I Komanin je pisac srušenih prestola i oborenih vrednosti – srpski pisac.
Marko Nedić, književni kritičar: Podjednakom i istinskom ljubavlju prema srpskom jeziku i književnosti, i prema zavičajnom prostoru u Crnoj Gori, dostojanstvom i stabilnošću svoje ličnosti i svakom svojom novom knjigom Žarko Komanin je potvrđivao posebno i veoma istaknuto mesto koje ima među savremenim srpskim piscima. Iz uzajamnog delovanja i prožimanja onoga što je čvrsto ugrađeno u čovekovo biće i onoga što mu nameću istorijske, društvene i egzistencjalne okolnosti u kojima postoji kao jedinka nalaze se neke od najvažnijih tematskih i značenjskih osobina njegovog celokupnog proznog i dramskog dela. Poetizacija vremena detinjstva i mladosti u zavičaju, proizašla iz naglašenog emotivnog i etičkog odnosa prema njima, poetizacija jezičkih i stilskih sredstava u dočaravanju duboke doživljenosti ovih pojmova, najznačajnije određuje količinu i nivo umetničkih odlika Komaninovih književnih ostvarenja.
Miroslav Cera Mihajlović, književnik: Na dan kad je srušen spomenik Bori Stankoviću u Vranju ugasio se život poslednjeg dobitnika Borine nagrade Žarka Komanina. Ima tu neke čudne simbolike, čudne podudarnosti. Nažalost, ni onda, 29. marta, Žarko nije mogao da dođe u Vranje kako bismo mu lično uručili nagradu. Iz Kliničkog centra, bolestan, javljao se se po nekoliko puta dnevno. Nije krio veliku radost i zadovoljstvo što je dobio ovo prestižno priznanje, koje nosi ime pisca koga je, uz Njegoša, smatrao najvećim srpskim piscem. Na vest o Žarkovom odlasku i njegovoj tolikoj žurbi da se što pre susretne sa Borom, i zajedno sa njim ostane u istoriji srpske književnosti, mi u Književnoj zajednici Borisav Stanković posebno smo počastvovani što smo mu dodelom nagrade „Bora Stanković” ispunili veliku životnu želju i priredili možda poslednju radost.
Milan Vlajčić, književni kritičar: Žarko Komanin je bio usamljeni vuk u našoj književnosti. Odličan pripovedač, dobar dramski pisac, ove zime se romanom „Ljetopis vječnosti” našao u najužem izboru za NIN- ovu nagradu, koja mu je izmakla za dlaku. Prilikom svečane predaje NIN- ove nagrade, kao predsednik žirija, imao sam osetljiv zadatak sa saopštim kako je on, po mom mišljenju, kao i mišljenju profesora Aleksandra Ilića, napisao najbolji roman godine, inače ne mnogo izuzetne u književnom smislu, kao što to nisu ni mnoge u prethodnim decenijama. Nije koketovao sa postmodernizmom, niti je umeo da se otrgne od tradicije kazivanja, koja ide od Miljanova i Lalića do danas. I u tom njegovom tradicionalizmu vidim lepu doslednost, što je sve ređa osobina među tolikim prevrtačima i gutačima žaba na našoj književnoj sceni.
Ranko Jovović, pesnik: Žarko Komanin je veliki čovek i veliki pisac. Pisao je i napisao izvornu literaturu o ljudskoj nesreći srpskog naroda.Niko nije tako iskreno i emotivno branio sudbinu svog naroda u Drugom svetskom ratu.On je nesrećnu vojsku koja se borila na strani monarhije protiv svih neprijatelja srpskog naroda doživio kao ličnu sudbinu.
On je istinski branio antifašističku borbu monarhističke vojske u otadžbini i borio se na strani žrtava svih, i lažnih i stvarnih, pobednika.Darom rođenog pesnika duboko je propatio sudbinu velikih mučenika ravnogorske vojske, koja je, što se već danas javno piše, bila prvi antifašistički pokret u Evropi.Bio je i ostao, delo je njegovo ostalo, na strani istine.On nije pisao ideološku literaturu, njegova literatura je poezija na strani čoveka.
Veliki smo prijatelji. Njegov odlazak ne doživljavam kao odlazak zauvek.Tamo je sada sa svojom braćom.
Milutin Mićović, pesnik: Zahvaljujući Žarku Komaninu, Pelinovo je izraslo u kultno mesto savremene srpske književnosti. Po duhu pesnik i lirik, po tematici tragičar srpske bratoubilačke nesreće, njegovo književno delo sazidano je pažljivo i već stoji kao jedan od najlepših spomenika našeg narodnog udesa 20. veka. Beskrajno tih, uvek u bdenju nad smislom svake reči, njegova rečenica je postala savest srpskog jezika. Prostor Crne Gore, jezik, lepota duše i tragika aktera njegovog složenog i obimnog književnog dela, izdignuti su do mitskih visina i pokriveni zvezdanim nebom. Njegova završna borba u dve poslednje knjige, ostaće u pamćenju srpske književnosti kao divno čudo. Odlaskom Žarka Komanina između nas, njegova čudesna „Kolevka” dobila je besmrtna krila.
M.V. – N. Đ. – A. M.
Random autor