Преминуо Драган Николић

Легендарни српски глумац Драган Николић (72) преминуо је јутрос у болници у Београду после дуге и тешке болести, јавио је РТС.

Рођен је 20. августа 1943. у Београду. Одрастао је на Црвеном крсту, а након завршене основне школе уписао је Четрнаесту београдску гимназију коју није завршио јер је био премештен у Економску школу.

Сахрана Драгана Николића 14. марта у Алеји заслужних

Глумац Драган Николић биће сахрањен у понедељак, 14. марта у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду, најавило је данас позориште Атеље 212.Скуп породице и пријатеља је у 14 часова, а почетак опела у 14.30 сати.Претходно ће на Великој сцени „Мира Траиловић” Атељеа 212, са почетком у 12 часова бити одржана комеморација.

После две године проведене у средњој школи полагао је и положио пријемни испит на Академији за позориште, филм, радио и телевизију и тада као седамнестогодишњак био најмлађи студент. Дипломирао је на Факултету драмских уметности у Београду.

Звезда српског глумишта филмску каријеру отпочиње 1964. године мањом улогом у филму „Право стање ствари”, тада је потписан крштеним именом Драгослав Николић. Заслуге за измену надимка на месту имена дугује грешци на крају телевизијске серије „Довољно је ћутати” из 1965. године када му је у каирону за улоге уместо имена стављен надимак који ће обележити његову каријеру.

Драган и његова супруга Милена Дравић су се упознали 1972. када су заједно водили шоу програм „Образ уз образ” и на једној паузи између снимања, 31. децембра, отишли су у општини да се венчају. Милена је до последњег дана била уз супруга и бринула о њему. (Танјуг)

---------------------------------------------------------------------------------------

Your browser doesn’t support video.
Please download the file: video/youtube

 

Својом јединственом глумачком игром, привидно без напора, са великом сугестивношћу и непоновљивим духовним шармом удахнуо је живот култним антихеројима међу којима су Џими Барка, легендарни Флојд, неодољиво симпатични Прле, шармер Попај, дивљи Влах-Алија, градски витез Урке...

Николић је глумац без кога се, после више од стотину бриљантно одиграних улога, у којима је показао да у његовом изражајном регистру има места и за незнане националне јунаке, романтичне заводнике са грађанским или полуграђанским педигреом, ликове са сумњивог врха и несумњивог друштвеног дна, не може ни замислити домаћа филмска и позоришна уметност, наводи Атеље 212.

Рођен је у Београду, 20. августа 1943. године. После студија глуме на Академији за позориште, филм, радио и телевизију у Београду, филмску каријеру отпочиње главном улогом у филму Живојина Павловића „Кад будем мртав и бео” (1967), за коју је (с оном у филму „Три сата за љубав” Ф. Хаџића) награђен дипломом на Филмском фестивалу у Пули 1968. године.

У својој првој великој улози заблистао је као Џими Барка, сезонски радник лабилног морала који погине, а да није нашао своје место у друштву и у животу (што је особина и многих његових каснијих ликова), који је у многим анкетама филмских критичара проглашаван за један од три најбоља филма створена на јужнословенским просторима.

Оваплотивши легендарни лик младог преваранта, сецикесе и заводника девојака и жена из убоге провинције и периферије нормалног живота, обојивши га нехотичним хумором и дискретном самоиронијом, Николић је већ овим јунаком најавио своје будуће глумачке креације - паланачки сањари, вечити губитници, шармери на прву лопту, младићи који живе ту поред нас, а понекад и у нама.

                                                                                                                                               Фото Танјуг

Саучешће Председника Николића

Председник Републике Србије Томислав Николић данас је, поводом смрти Драгана Николића, упутио телеграм саучешћа супрузи тог познатог глумца, Милени Дравић.„Остали смо без нашег Гаге, Драгана Николића, великана југословенске и српске уметности, који је обележио читаву епоху у позоришту, на филму и телевизији”, наводи се у телеграму саучешћа.Председник је истакао да је Драган Николић својим непоновљивим шармом и личношћу, био и да ће остати заувек у нашим срцима.„Поштована и драга Милена, сву Вашу тугу искрено и пријатељски делим са Вама”, додаје се у телеграму саучешћа. (Танјуг)

Глумачко сазревање, са низом успелих креација ликова из своје генерације, доноси му 1985. године Октобарску награду Града Београда за „креативну способност да узбудљиво предочи лик великог психолошког распона” (Улога насилника Гаре у филму „Живот је леп” Б. Драшковића).

Главне и веће споредне улоге остварио је у више од 80 филмова: Хороскоп (Б. Драшковић), Бубе у глави (М. Радивојевић), Улога моје породице у светској револуцији (Б. Ченгић), Млади здрав ко ружа (Ј. Јовановић), Бег (М. Радивојевић - Награђен на Фестивалу у Нишу наградом „Цар Константин” 1972), Кичма (В. Гилић), Национална класа (Горан Марковић - Цар Константин 1979), Ко то тамо пева (С. Шијан), Бановић Страхиња (В. Мимица - за улогу турског пљачкаша Алије награђен Златном Ареном у Пули 1981), Сезона мира у Паризу (П. Голубовић), Нешто између (С. Карановић), Балкан експрес (Б. Балетић), Обећана земља (В. Булајић), Урнебесна трагедија (Г. Марковић), Буре барута (Г. Паскаљевић), Ундергроунд (Е. Кустурица), Зона Замфирова (З. Шотра), Турнеја (Г. Марковић)...

Играо је и у кратким играним филмовима и на телевизији. Велику популарност донео му је лик Прлета из филмова и тв серије „Отписани” (1974) и „Повратак отписаних” (1976) у режији Александра Ђорђевића.

Као стални члан ансамбла Позоришта Атеље 212, у којем је од 1969. године, остварио је много улога и врло успешну позоришну каријеру - Генералска ужина (Робер), Веза (Каубој), Коса (Бергер), Рано јутро (Лен), Зигер-Загер (Хари Флитон), Дервиш и смрт (Муселим), Лулу (Џек Трбосек), Том Пејн (Том Пејн), Маратонци трче почасни круг (Ђенка Ђаво), Сладострасници-Карамазови (Млади господин), Портнојева бољка (Александар Портној), Молијер (Маркиз д'Орсињи), Код лепог изгледа (Макс)...

Your browser doesn’t support video.
Please download the file: video/youtube

 

У Звездара театру веома успешно играо је у представама: Птиц и птица, У пламену страсти, Мало љубави, мало мржње, Урнебесна трагедија. У Београдском драмском позоришту: Фредерик (Фредерик)...

Брајовић: Драган Николић је био авангарда и инспирација

Глумац Војислав Брајовић је рекао да је Драган Николић био део наше авангарде, захваљујући чијем таленту, шарму, непосредности и раду, „смо сви били део Европе и света, покретачи нове стварности”.„Био је просто инспирација за све што је било ново и увек је био тако непретенциозан, не дајући себи значај, одговоран и на модеран начин је схватао важну уметност којом се бавио”, истакао је Брајовић у изјави Танјугу.Он је приметио да је Николић од ране младости па до последњих улога, као што је улога Бога у представи „Посетилац” Атељеа 212, његова посвећеност професији била задивљујућа.„Његов модерни дух увек је налазио изазове и тежио да буде модеран и савремен уметник”, додао је Брајовић.Глумац Гордан Кичић каже да Драгана Николића зна од малих ногу, најпре га је препознавао са телевизије, а касније је имао прилику да са њим сарађује.„Имао сам прилику да са њим проведем много времена последњих 15-20 година, снимали смо „Турнеју” и „Јагодиће” и проводио сам пуно времена са њим у Атељеу 212”, рекао је он.Кичић је нагласио да је Драган Николић био човек који је успео да остане доследан себи, ведар духом, велики шмекер, љубитељ младих и један од најширокогрудијих људи које је имао прилику да упозна - „велика аутентична звезда старе Југославије”.„Дружили смо се, играли карте, све нас клинце је прихватао. Невероватно је да се један такав човек дружио са нама, са мном. Чудно ми је да говорим о њему у прошлом времену”, рекао је он.„Драган Николић је дефинитивно велики човек, који је оставио траг у нашој култури, у филму, на телевизији, у позоришту. Он је отишао, али остао је његов неизбрисив траг”, истакао је Кичић. (Танјуг)

Током две сезоне 1982. и 1983. године играо је у париском Тхеатре де ла Вилл главне улоге у представама „На дну” Максима Горког (лопова Васка Пепела) у режији румунског редитеља Л. Пинтилиеа и у представи „Мајстор и Маргарита” М.А. Булгакова (Исуса Христа) у режији М. Шербана.

Добитник је свих значајних филмских награда укључујући Награду за животно дело „Павле Вујисић” 2000. године. (Taнјуг)

Колеге: Драган Николић је био урбана легенда Београда

Драган Николић је био права београдска урбана легенда, човек који је на много начина био симбол наше престонице и инкарнација градског духа, изјавили су редитељ Горан Марковић и дугогодишњи директор Југословенске кинотеке Радослав Зеленовић поводом смрти признатог глумца.

Марковић је у изјави Танјугу подсетио да је Драган Николић рођен на Црвеном крсту и да му је надимак био „крсташ”.

„Људи са периферије овога града су били извор свих поетских опсесија и у литератури и на филму и Драган Николић је од раних дана, од појаве црног таласа и филма „Када будем мртав и бео”, па до данас, представљао Београд”, нагласио је Марковић.

„Мислим да је био инкарнација београдског духа, што је врло ретко и што треба да памтимо”, додао је редитељ филма „Национална класа” у коме је Николић играо Флојда.

Зеленовић је приметио да смо остали без праве урбане београдске легенде, човека који је на много начина био симбол Београда.

„Драган Николић је био велики шмекер, господин. На филму је више од 50 година, од 1964. године, и када погледате тих више од 170 улога, које је остварио што на филму, што на телевизији, ту богату филмографију, испада да је могао да глуми све”, истакао је он.

Он је рекао да је Николић могао да буде „Џими Барка, човек који се не сналази ни у времену ни у простору, али и шмекер из „Националне класе"“.

„Подједнако је био добар и као Попај у филму „Балкан експрес”, али је направио и фантастичну улогу, за мене вероватно најбољу, у филму Ватрослава Мимице „Бановић Страхиња”, у коме је глумио силеџију Алију”, истакао је Зеленовић, додавши да је Николић „нешто чудесно направио” и у филму Слободана Шијана - „Ко то тамо пева”.

Зеленовић подсећа да је Драган Николић био један од најомиљенијих глумаца у читавој Југославији.

„Волела га је публика, волеле су га колеге, био је човек који је стварно могао да вам увек буде од помоћи”, казао је он.

„Остаће велика празнина, али и велико дело и сигуран сам да ће Југословенска кинотека то чувати као својеврсну оставштину за будућност и генерације које долазе, показивати и објашњавати колико је Драган Николић обележио време за нама као велики глумац и велики човек”, рекао је Зеленовић.

Редитељ и глумац Радош Бајић поводом смрти Драгана Николића казао је да је „отишао најбољи међу нама”.

„Божанствен човек, велики глумац и диван колега. Поносан сам што сам готово пет година, од 2006. до 2011, непрекидно сарађивао са њим и учио од њега. Његов траг у нашим душама и у српској култури, кинематографији и позоришту остаће неизбрисив”, нагласио је Бајић у писаној изјави Танјугу.

Your browser doesn’t support video.
Please download the file: video/youtube

 

Драган Николић говори поему Милутина Бојића

Премијер упутио саучешће

Председник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас саучешће породици и колегама поводом смрти глумца Драгана Николића.

„Србија је остала без великог Гаге Николића. Искрено саучешће породици и колегама”, написао је премијер на свом Твитер налогу. (Танјуг)

Саучешће Жељке Цвијановић поводом смрти Д.Николића

БАЊАЛУКА– Председница Владе Републике Српске Жељка Цвијановић упутила телеграм саучешћа породици и колегама поводом смрти истакнутог српског филмског и позоришног глумца Драгана Николића.

„У име Владе Републике Српске, своје име и у име грађана Републике Српске, упућујем Вам изразе најдубљег саучешћа. Отишао је доајен српског глумишта, један од највећих и највољенијих глумаца са простора бивше Југославије”, наводи се у телеграму председнице Цвијановић.

Дачић: Драган Николић узор не само као глумац, већ и као човек

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић упутио је данас телеграм саучешћа глумици Милени Дравић поводом смрти њеног супруга, глумца Драгана Николића.

„Драга Милена, примите моје искрено саучешће поводом Драгановог одласка. Ваш супруг обележио је једну епоху у српској уметности. Својом увек сугестивном и једниственом глумом, као и непоновљивим шармом, инспирисао је многе генерације”, навео је Дачић у телеграму.

Дачић је рекао да га он неће заборавити, а изразио је уверење да ће и младима који долазе бити узор не само као глумац, већ и као човек.(Бета)

Саучешће градоначелника Београда

Градоначелник Београда Синиша Мали упутио је данас глумици Милени Дравић саучешће поводом смрти њеног супруга глумца Драгана Николића.

„Легендарног Драгана Николића сви ћемо памтити као непоновљивог, изузетно талентованог и шармантног глумца. Свим Београђанима, свим поклоницима седме уметности и генерацијама које су стасавале уз његове филмове и серије недостајаће његов дух и препознатљив београдски шарм”, навео је градоначелник у телеграму.

Он је у телеграму додао да је Драган Николић био узор многима и да је његовим одласком Београд изгубио једног великог човека и уметника. (Бета)