У недељу увече, у београдској болници „Свети Сава”, од последица можданог удара, преминуо је књижевник Предраг Р. Драгић Кијук (1945), један од најистакнутијих српских есејиста и беседника, аутор двадесетак књига, саопштено је из Удружења књижевника Србије. Био је потпредседник Одбора за одбрану слободе и права УКС и секретар Српске књижевне задруге, седам година оперативни уредник часописа „SerbianLiteraryMagazine” и четири године главни и одговорни уредник „Књижевних новина”.
Припада оним есејистима који су, по оцени Јовице Аћина, „инвестирали у приступ књижевном делу читав низ нових методолошких идеја, равнајући се са нивоом најразвијенијих европских и светских култура”. Дела овог аутохтоног мислиоца и „интелектуалца изузетне унутрашње снаге”, који се издваја из владајућег теоријског дискурса, превођена су на десетак светских језика.
О делу овог истакнутог уметника похвално су писали угледни српски и европски критичари и универзитетски професори: Зоран Глушчевић, Зоран Гавриловић, Игор Мандић, Ричардс Барнс. Дејвид А. Хил, Јон Гери, Слободан Ракитић, Јовица Аћин, Тиодор Росић, Лука Прошић, Петар Арбутина…
Посебан допринос националној култури представља Драгићево лексикографско дело „Catenamundi I-II”, које је „особена духовна енциклопедија српског народа”, као и књига „Chilandar” (TheLittleLegacy) у којој је „извршио преиспитивање српске баштине у кључу православне филозофије”. Инспирисан Драгићевом књигом „MediaevalandRenaissanceSerbianPoetry”, најпопуларнији британски композитор класичне музике – сер Џон Тавенер, компоновао је дело „EpistleofLove”(Посланица љубави). Тавенер је самоиницијативно користио Драгићеву књигу и за монументално дело „TheVeiloftheTemple” (Покров храма), у трајању од седам сати. Заступљен је у биографском лексикону „Ко је ко у свету” (2010), најстаријег америчког лексикографског издавача (Marquis). У Кембриџовом енциклопедијском издању (Cambridge, England) „2.000 интелектуалаца у 21. веку”добио је одредницу на уреднички позив. Интернационални биографски центар (St. Thomas Place, England) прогласио га је 2010. године за једног од 100 слободних мислилаца у свету.
Сахрана Предрага Р. Драгића Кијука биће обављена у петак 3. фебруара у 14 часова на Новом гробљу.
З. Р.