Преминуо Слободан Новаковић

Јуче је изненада преминуо Слободан Новаковић, легендарни Чубурац чије се име са подједнаком снагом везује за филм, телевизију, спорт и београдски Партизан. Новаковић је рођен 14. априла 1939. године у Београду, завршио је Академију за позориште, филм, радио и телевизију и то као драматург у класи Јосипа Кулунџића. Свестран, енергичан, духовит, харизматичан, интелектуално бескрајно радознао, прве важне професионалне кораке начинио је још 1967. године у ТВ Београд у којој је истрајао пуне три деценије. Био је и редитељ, сценариста, драматург и водитељ, уредник и директор.

Прво је био драматург популарних хумористичких серија: "Музиканти", "Грађани села Луга", "Камионџије", "Дипломци", "Љубав на сеоски начин", "Младићи и девојке", касније и серије "Сиви дом". Почео је потом и да режира, углавном по сопственим сценаријима. Дебитовао је 1971. године режијом документарног ТВ филма "Дерби у Великом селу", а годину дана касније режирао је и свој први играни ТВ филм "Време коња". Оба филма освојила су награде на међународним фестивалима – за "Дерби у Великом селу" Новаковић је 1971. године био награђен за режију на Првом фестивалу спортског филма Блед, а за "Време коња" 1972. освојио је Гран при телевизијског фестивала у Минхену. Уследила је затим и режија популарне игране ТВ серије "Филип на коњу" (1974), награда "Златна харфа" на фестивалу у Даблину за музички ТВ филм "Родослов" и још много признања и одличја.

У време појаве "српског новог филма" Новаковић почиње да пише и драгоцене књиге: "Време отварања", "Филм као метафора", "Лудости", "Краљеви и поданици", "Како браћа Маркс читају браћу Грим", "Алиса у Вавилону", "Међу јавом и пародијом". Објавио је и пет видео-касета "Слике и звуци Слободана Новаковића", избор из својих ТВ режија, у издању ПГП-а (1997).

Новаковићево име и стваралаштво везује се и за београдски Фест и Фестивал ауторског филма, за дугогодишњу сарадњу са "Јежом" у којем је објављивао сатире, за суђење на фудбалским утакмицама, а он је посебну љубав гајио и према Фудбалском клубу "Партизан", у чијој је управи био низ година. У саопштењу за јавност овог клуба поводом Новаковићеве смрти, између осталог, каже се да је "тај рођени Чубурац у књижевном раду (не рачунајући текстове везане за теорију, филмску и драмску), свом снагом тежио хумору, али оном дубљем, готово са тезом".

"Слоба је личио на човека који је прво, у своје време, кад је био чедан, свеж и лак, све прочитао, а онда живео да испита и провери прочитано. За своју једину лектиру изабрао је Шекспира, који је после Бога највише створио, а онда и оно што је сам Бог створио, благословио и оставио људима на одгонетање – Библију... Цео свој живот био је уз Партизан, што као навијач, што као функционер ЈСД или ФК Партизан, а оставио је клубу нешто трајно, што остаје за век и векова – то је химна Партизана, за коју је написао текст", истакао је овај фудбалски клуб, наводећи у свом саопштењу и пуно речи љубави и огромног поштовања према Новаковићу. Комеморација поводом смрти Слободана Новаковића биће одржана данас у Музеју југословенске кинотеке (Косовска 11), у 13.30 часова, а сахрана у 15.30 на Новом гробљу у Београду.