БЕОГРАД – Председник Демохришћанске странке Србије, један од лидера некадашњег ДОС-а и посланик у више сазива Скупштине Србије Владан Батић умро је данас у 61. години, после дуге и тешке болести.
Посланици су данас у Скупштини минутом ћутања одали пошту Владану Батићу.
Батић је рођен 27. јула 1949. године у Обреновцу, где је завршио основну школу и гимназију. У Београду је на Правном факултету дипломирао 1972, магистрирао на Катедри за међународно право 1977. и на истој катедри 1981. одбранио докторску дисертацију „Слободне царинске зоне са становишта међународног права”.
Од 1973. до 1984. радио је у Скупштини општине Обреновац, све време као референт, пошто због политичке неподобности није могао напредовати. Од 1984. године има своју адвокатску канцеларију у Београду.
Први пут се политички ангажовао у Демократској странци (ДС) од њеног оснивања 1990. Био је члан Главног и Извршног одбора и први председник Београдског одбора странке. ДС је напустио 1992. због њеног неприступања Демократском покрету Србије (ДЕПОС) и са групом истомишљеника учествовао је у оснивању Демократске странке Србије (ДСС) у којој је био потпредседник.
Народни посланик био је у два мандата у Народној скупштини Србије која је конституисана и распуштена 1993. и од 1994. до 1997. када је био и заменик председника Посланичког клуба ДСС-а.
У фебруару 1997. Батић је искључен из ДСС-а, а 6. маја те године оснива ДХСС и постаје њен председник. За председника странке поново је изабран на изборној скупштини ДХСС-а 25. априла 2004.
У јануару 1998. године Батић са Велимиром Илићем, председником издвојене фракције Српског покрета обнове, СПО-Заједно, формира Савез опозиционих странка „Србија Заједно”, што је био зачетак опозиционог блока Савеза за промене (СЗП). У том Савезу Батић је био два пута координатор.
За посланика у Већу грађана Скупштине СРЈ, као кандидат ДОС-а изабран је на савезним парламентарним изборима 24. септембра 2000. Од 24. јануара 2001. до ванредних парламентарних избора у децембру 2003. био је републички министар правде.
После губитка власти ДОС-а, Батић је постао близак либерално оријентисаним круговима. Са Весном Пешић (Грађански савез Србије) и Ненадон Чанком (Лига социјалдемократа Војводине) предводи Народни покрет „Отпор”.
Био је кандидат ДХСС-а на председничким изборима у Србији 13. јуна 2004.
Био је правни заступник Милана Панића у спору његове фармацеутске компаније ИЦН са државом, а заступао је, између осталих, и породице двојице гардиста који су страдали у београдској касарни на Топчидеру.
На парламентарним изборима у Србији 21. јануара 2007. на листи Либерално-демократске партије (ЛДП) изабран је за посланика у Скупштини Србије. Посланик је био и новом сазиву Скупштине Србије конституисаном након избора у мају 2008. године.
Бета
------------------------------------------------------------------
ДХСС: Књига жалости
БЕОГРАД - Демохришћанска странка Србије (ДХСС) обавестила је данас да ће књига жалости поводом смрти председника ДХСС др Владана Батића бити отворена у страначким просторијама, Теразије 14.
Комеморација ће бити одржана сутра у Скупштини Града.
Сахрана и последњи поздрав ће се одржати на гробљу у родном Обреновцу са почетком у 13 часова.
Фонет
Random autor