Пркосни принц глуме

Непоновљиви глумац Милан Лане Гутовић отишао је у неки други свет оставивши за собом своје јунаке:  Маркса, Естрига, Светислава, Омера, Јага, Филипа Трнавца, Пуковника Смиљанића, Смрдића, Мајора Гаврила Станковића, Хајдук Вељка Петровића, Чеду Урошевића, Срећка Шојића. Миљеник позоришне, телевизијске и филмске сцене остаће упамћен и као Сава Грујић, Мијо Орешковић, сердар Стеван Перков, Алекса Жунић... али и као глумац који је имао изузетну моћ трансформације. Милан Гутовић преминуо је прекјуче у 76. години на Војномедицинској академији у Београду, после краће и тешке болести. Биће сахрањен сутра у 12 часова, на Kумодрашком гробљу.

Пркосни Милан Лане Гутовић, један од најзначајнијих српских глумаца, рођен је 1946. у Умци код Београда, у породици Гутовић, о чијем пореклу је знао са поносом да беседи, али је волео и да посети Никшић где живе његови најближи рођаци. Бунтовник Лане Гутовић рано се отиснуо у свет глуме. Академију за позориште, филм, радио и телевизију завршио је у Београду 1967. у класи професора Миленка Маричића. Исте године, Бојан Ступица управник Југословенског драмског позоришта одлучује да подмлади и освежи ансамбл, па група младих глумаца међу којима је и Гутовић бива примљена у ансамбл ЈДП-а. У групи која је названа „Бојанове бебе”, поред Гутовића, били су Гојко Шантић, Танасије Узуновић, Душан Ђурић, Мирјана Вукојчић, Иван Бекјарев, Ђурђија Цветић, Јосип Татић, Светлана Бојковић и Бранко Цвејић.

Надарени Милан Гутовић убрзо је показао своју глумачку особеност и заиграо главне улоге. У ЈДП-у је био у сталном ангажману све до 2002. године, и остварио улоге у представама „Смрт Уроша Петог”, „Јунона и паун”, „Пожар страсти”, „Мудра глупача”, „Протекција”, „Краљевић Марко”, „Кад су цветале тикве”, „Пигмалион”, „Омер и Мерима”, „Хамлет”, „Јелисавета кнегиња црногорска”, „За ким звоно звони”, „Родољупци”, „Ружење народа у два дела”, „Ваљевска болница”... Био је и незаборавни Камиј Шандебиз у оригиналној подели представе „Буба у уху”. Последњу улогу у ЈДП-у, лик Василија Шопаловића, одиграо је у представи „Путујуће позориште Шопаловић” Љубомира Симовића у режији Јагоша Марковића, која је премијерно изведена у марту 2020. године.

Своју сценску поетику даривао је публици и на другим позоришним сценама, у Народном позоришту у Београду (чији је члан био у периоду од 2006. до пензионисања 2011), Звездара театру, Култ театру, Позоришту Славија, Битеф театру, Црногорском народном позоришту, Крушевачком позоришту, Атељеу 212, НП Тимочке Крајине, Београдском драмском позоришту, Театру „Вук”. За улогу у представи „Пучина” Дејана Мијача, награђен је на Стеријином позорју, уследиле су све најзначајније еснафске награде и признањa.

Снимио је на стотине филмова и серија „Другарчине”, „Берлин капут”, „Повратак отписаних”, „Срећна породица”, „Бој на Косову”, „Дебели и мршави”, „Шпијун на штиклама”, „Полтрон”, „Седам и по”, „Мали свет”...  Имао је Гутовић потребу да се изрази не само као глумац већ и као комплетан аутор, па осамдесетих година на сцену поново уводи форму кабареа (ЈДП – Кабаре 1986; Позориште Славија – Обично вече 2002, Изгубљена форма, 2005, Зачин, 2009; ТВ серијал Видео кабаре– Орално доба, 2008).

Милан Лане Гутовић био је заштитни знак представе „Сумрак богова” у режији Јагоша Марковића за коју се тражила карта више у БДП-у.  На питање колико је тешко изборити се за своје место, остати свој, доследан својим моралним принципима, живети и трајати у овом времену, Гутовић је говорио уочи њене премијере за „Политику”:

– Не трајем ја, трајете ви. Ви са вашим укусом трајете и мене одржавате. Иначе, да сте променили укус ја бих већ давно био заборављен. Зато не треба ви да будете захвални мени, него ја вама. Модел нисам измислио ја, капитализам га је већ формирао и он неминовно води у кризе. Из једне кризе у другу, па тако редом. И свака криза која долази, можда сте приметили, можда нисте, све је већа и већа. Питање је како одузети новац првобитном акумулацијом капитала, односно преточити новац од ових пет-шест породица које држе цео капитал ове планете. То је већ и питање за футурологе и људе који се баве социјалном фантастиком. Мислим да они неће дати свој новац, што не бих ни ја учинио када бих га имао, то се може урадити само ратом и то великим светским ратом. И бојим се да све ово што се збива око нас неминовно води ратном сукобу који ће да пресече тај Гордијев чвор. Да га разреши, сигурно неће.

Тренутке предаха Лане Гутовић знао је да проводи на Дунаву, уроњен у свој свет. У риболовачку авантуру свог млађег колегу „увукао” је Власта Велисављевић. Када су риболовачки доживљаји у питању Велисављевић нам је једном приликом испричао ову анегдоту:

– Ланета смо својевремено заразили риболовом. Најпре је ишао са нама да се дружимо. Али не лези враже. Лане је недуго затим купио шатор. Тако је, сећам се, отишао на Дунав, разапео шатор и спавао данима. Једног дана на острву Крчединске аде видим од правца Сланкамена иде бродић пуном снагом. На самом прамцу стоји узнемирени човек и свом снагом дозива: „Лане! Лане!...” И тако од Београда виче, јер је Милан Лане Гутовић има заказано снимање. А екипа је само знала да је негде на Дунаву. И овај несрећни асистент режије, сиромах човек дао се у потрагу. Чудо невиђено! Нашли су га и завршили снимање на време.

Патријарх се опростио од глумца

Патријарх српски Порфирије објавом на „Инстаграму” опростио се од глумца Милана Ланета Гутовића, за кога каже да му је био драг пријатељ и брат. „Молим се Богу за покој душе драгог пријатеља и великог уметника Милана Гутовића, са којим сам годинама дуге сате проводио у разговорима у манастиру Ковиљу, чији је био велики приложник. Бог да душу прости мом драгом брату Ланету”, написао је патријарх.

Додик: Лане је био вољен и поштован

Бањалука – Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик упутио је саучешће породици преминулог глумца Милана Гутовића, који је, како је истакао, оставио неизбрисив траг у српском глумишту, преноси Танјуг извештавање РТРС. „Лане Гутовић поседовао је посебан глумачки израз по коме је био препознатљив, али и вољен и поштован од публике и својих колега”, наводи се у телеграму саучешћа Додика.

Гојковићева: Велики губитак за културну сцену

Потпредседница владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић упутила је телеграм саучешћа породици Милана Гутовића, у којем је истакла да је његов одлазак велики губитак за целокупну српску културну сцену, преноси Танјуг.

„Са великом тугом сам примила вест о смрти великана српског глумишта. Лане Гутовић остаће упамћен по незаборавном смислу за хумор, својој ненаметљивости, искрености и јединственом сензибилитету”, навела је Гојковићева у саучешћу.