Olivija Njutn Džon, glumica i pevačica, koja je preminula prekjuče, u 73. godini, bila je nadaleko poznata i po čuvenom mjuziklu „Briljantin” iz 1978, u kojem je igrala sa Džonom Travoltom, ali i po aktivizmu u vezi sa lečenjem i tretmanima protiv karcinoma, sa kojim se borila gotovo tri decenije, podsećaju strani mediji.
Rođena je u Velikoj Britaniji, u Kembridžu 1948, ali se njena porodica u njenoj petoj godini preselila u Melburn. Kako podseća „Gardijan”, bila je ponosna na oca, koji je kao agent britanske tajne službe radio u Blečli parku na projektu „Enigma” tokom Drugog svetskog rata, i na dedu po majci, fizičara Maksa Borna, dobitnika Nobelove nagrade. Prvi singl snimila je 1966. u zemlji rođenja, a u SAD je postala poznata 1973, nakon što je numera „Let me be there” ušla među deset najslušanijih na listama kantri muzike. Ujedinjeno Kraljevstvo predstavljala je 1974. na Evrovizijskom takmičenju, kada je zauzela četvrto mesto i kada je pobedu odnela švedska grupa „Abba”.
Upravo hitovi kantri i pop muzike koji su usledili preporučili su je za rolu u filmu koji će je proslaviti. Mada bez ozbiljnog glumačkog iskustva, zajedno sa Travoltom ostvarila je ulogu za pamćenje.
„Mislim da niko nije mogao ni da zamisli da će taj film biti popularan i nakon 40 godina i da će ljudi o njemu govoriti sa mnom tokom svih tih 40 godina. Izuzetno sam srećna što sam bila deo toga, pružili smo užitak tolikim ljudima”, rekla je glumica 2017. za Si-En-En.
Njena muzička karijera uspešno se nastavila, ponekad i nekim provokativnijim izrazom, a zaigrala je u još nekoliko filmova, osvojila je četiri „Gremija” i prodala je više od 100 miliona albuma, a snimila je 28 studijskih.
„Volim da pevam. To je jedino što znam da radim. Jedino to sam i radila od svoje 15. godine, to je moj život”, zabeleženo je u već pomenutom intervjuu za veliku američku televizijsku stanicu.
Uspehe su pratile, nažalost, i ozbiljne zdravstvene tegobe.
Sa rakom dojke borila se od 1992, drugi put obolela je 2013, a o tome je govorila 2018, kada je objavila da se bolest vratila opet i da joj je tada bila zahvaćena kičma. Osnovala je fondaciju koja nosi njeno ime i koja se zalaže za pomoć obolelima, bolji tretman i upotrebu biljnih preparata, a lično je bila zagovornik legalizacije korišćenja marihuane u medicinske svrhe.
Objavljujući vest o njenoj smrti na društvenim mrežama, njen suprug Džon Isterling napisao je, između ostalog: „Olivija je bila simbol trijumfa i nade, deleći preko 30 godina svoje iskustvo sa rakom dojke.”
Godine 2020. dobila je titulu dame koju joj je dodelila kraljica Elizabeta i to za dobrotvorni rad, istraživanja na polju lečenja karcinoma i profesionalne uspehe.
M. D.