Одлазак Оливије Њутн Џон

Оливија Њутн Џон, глумица и певачица, која је преминула прекјуче, у 73. години, била је надалеко позната и по чувеном мјузиклу „Бриљантин” из 1978, у којем је играла са Џоном Траволтом, али и по активизму у вези са лечењем и третманима против карцинома, са којим се борила готово три деценије, подсећају страни медији.

Рођена је у Великој Британији, у Kембриџу 1948, али се њена породица у њеној петој години преселила у Мелбурн. Kако подсећа „Гардијан”, била је поносна на оца, који је као агент британске тајне службе радио у Блечли парку на пројекту „Енигма” током Другог светског рата, и на деду по мајци, физичара Макса Борна, добитника Нобелове награде. Први сингл снимила је 1966. у земљи рођења, а у САД је постала позната 1973, након што је нумера „Let me be there” ушла међу десет најслушанијих на листама кантри музике. Уједињено Kраљевство представљала је 1974. на Евровизијском такмичењу, када је заузела четврто место и када је победу однела шведска група „Абба”.

Управо хитови кантри и поп музике који су уследили препоручили су је за ролу у филму који ће је прославити. Мада без озбиљног глумачког искуства, заједно са Траволтом остварила је улогу за памћење.

„Мислим да нико није могао ни да замисли да ће тај филм бити популаран и након 40 година и да ће људи о њему говорити са мном током свих тих 40 година. Изузетно сам срећна што сам била део тога, пружили смо ужитак толиким људима”, рекла је глумица 2017. за Си-Ен-Ен.

Њена музичка каријера успешно се наставила, понекад и неким провокативнијим изразом, а заиграла је у још неколико филмова, освојила је четири „Гремија” и продала је више од 100 милиона албума, а снимила је 28 студијских.

„Волим да певам. То је једино што знам да радим. Једино то сам и радила од своје 15. године, то је мој живот”, забележено је у већ поменутом интервјуу за велику америчку телевизијску станицу.

Успехе су пратиле, нажалост, и озбиљне здравствене тегобе.

Са раком дојке борила се од 1992, други пут оболела је 2013, а о томе је говорила 2018, када је објавила да се болест вратила опет и да јој је тада била захваћена кичма. Основала је фондацију која носи њено име и која се залаже за помоћ оболелима, бољи третман и употребу биљних препарата, а лично је била заговорник легализације коришћења марихуане у медицинске сврхе.

Објављујући вест о њеној смрти на друштвеним мрежама, њен супруг Џон Истерлинг написао је, између осталог: „Оливија је била симбол тријумфа и наде, делећи преко 30 година своје искуство са раком дојке.”

Године 2020. добила је титулу даме коју јој је доделила краљица Елизабета и то за добротворни рад, истраживања на пољу лечења карцинома и професионалне успехе.