Preminuo slikar Bora Iljovski

Beogradski umetnik Bora Iljovski, jedan od najdoslednijih i najoriginalnijih slikara u Srbiji u drugoj polovini 20. veka, preminuo je 14. oktobra u Beogradu posle duge i teške bolesti, preneo je portal Seecult.

Bora Iljovski je dobitnik „Politikine” nagrade za najbolju izložbu u 2006. godini, tačnije za izložbu „Ponovo i uvek”, održanu u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Iljovski je bio tihi, nenametljivi akter umetničke scene, koga je krasila odmerenost, doza opreza, harizme i selektivnosti kada je reč o profesionalnom nastupu.

Na umetničkoj sceni bio je prisutan gotovo pet decenija, ostavši dosledan osobenoj autorskoj poetici, koju je izražavao apstraktnim slikama, crtežima, akvarelima i kolažima.

Rođen  je 1942. godine u selu Drenova kod Florine u Egejskoj Makedoniji, kao treće dete oca Ilije (po zanimanju pekara) i majke Aleksandre, koju nije zapamtio. Živeo je do sedme godine sa babom i dedom u rodnom mestu, da bi se kasnije, u izbegličkom talasu nakon građanskog rata u Grčkoj, otisnuo put Poljske i Jugoslavije... U njegovim kasnijim dokumentima navodi se ime Periklis Iljopulos, koje je, kao i datum rođenja, izmislila njegova baba kako ne bi imao većih problema sa vlastima u Grčkoj...

U Beograd je došao 1956. godine, a 1961. upisao je Akademiju za likovne umetnosti u klasi Đorđa Bošana, kod koga je završio i poslediplomske studije 1968. godine.

„Svaki umetnik će vam reći da se bavi svojom slikom. Stvarate za sebe, a šta će drugi videti, o tome i ne razmišljamo”, rekao je u jednom od intervjua u „Politici” Bora Iljovski.

Prvu samostalnu izložbu imao je u Galeriji Grafičkog kolektiva i Galeriji Kolarčeve zadužbine 1968. Od tada je, pored mnogobrojnih samostalnih izložbi, učestvovao i na značajnim domaćim i međunarodnim izložbama.

U njegovoj biografiji izdvaja se i učešće na 41. Bijenalu u Veneciji (1982) u jugoslovenskom paviljonu i na izložbi  „U gudurama Balkana”, na poziv kustosa Renea Bloka u Kaselu (2003).

„Bavljenje slikarstvom fizički je posao bez formata, tako da se teže dolazi do rezultata, ali zato stoje papiri na stolu, odnosno sveske i blokčići u kojima sam stalno beležio nešto, kao neki film. A upravo se u toj formi izražavanja uvek prednjačilo. Blokovi i papirići su odradili mnoge stvari, ne samo kod mene nego i u istoriji umetnosti. To je dragoceno pravo i to može mnogo da pomogne u životu. Slika uvek nastaje kasnije. Veliki je problem preneti jednostavnost jedne beleške sa papira na sliku...“, govorio je Bora Iljovski.

Iljovski će biti sahranjen 16. oktobra u 13 časova na Centralnom groblju u Beogradu

M. Đorđević