Преминуо глумац Мики Руни

Према извештајима агенција

Амерички глумац и забављач Мики Руни, познат по многим филмским, позоришним и телевизијским улогама, највише из прве половине 20. века, преминуо је у 93. години. Руни је умро у свом дому у Лос Анђелесу, окружен својом породицом.

Руни је рођен као Џо Јул 1920. године у Бруклину, а у каријери је награђен почасним Оскаром, „дечјим” Оскаром, а добио је и два „Златна глобуса” и једну Еми награду. На филму се први пут појавио када је имао само 18 месеци, а до 1965. године снимио је 200 филмова који су зарадили више од три милијарде долара. Иначе, озбиљнију глумачку каријеру почео је већ са 10 година.

Када су се његови родитељи развели, мама га је одвела у Холивуд, где је добио улогу дечака Микија Мегвајера у серијалу кратких породичних филмова који је на крају имао 78 наставака. Са 14 година потписао је уговор за студио МГМ (током каријере имао је статус једне од звезде овог холивудског студија) и добио улогу Ендија Хардија, „дечака из суседства” у серијалу од 15 филмова који су се углавном бавили његовим љубавним јадима.

Студио МГМ га је у четири филма спојио са Џуди Гарланд, а играо је и у „Доручку код Тифанија”, филмовима „Бил”, „Арапска авантура”, „Црни пастув”, „Мој брат одметник”... Био је први тинејџер номинован за Оскара за филм „Strike up the Band”, а играо је и са Елизабет Тејлор у филму који ју је прославио „National Velvet”.

Његова каријера, дужа од 80 година, обухватала је извођење комедија, мјузикла и Шекспирових дела, као и ТВ улоге и наступе на Бродвеју.

Последњих година, док је још могао да глуми, појавио се у филмовима „Бејб”, „Ноћ у музеју”, „Мапети”, а пре две године снимио је документарни филм „Последњи тестамент и проневера” о финансијској експлоатацији старих људи.

Женио се осам пута, најпре глумицом Авом Гарднер, па мисицом Бети Џејн Рејс, па глумицом Мартом Викерс, манекенком Елејн Манкен и  мисицом Барбаром Ен Томасон. Холивудски хроничари и новинари писали су да је варао скоро све своје супруге, а Томасонова му је узвратила. Она и њен љубавник нађени су мртви после убиства и самоубиства у Рунијевој кући у Лос Анђелесу.

„Ја сам умро кад и она. И даље сам бесан због тога што се догодило”, рекао је својевремено Руни о Томасоновој.

Затим се оженио Марџ Лејн, пријатељицом Томасонове, па Керолин Хокет, пре него што се 1978. године скрасио са Џен Чемберлејн, са којом је био у браку и у тренутку смрти, мада нису живели заједно.

„Да сам ја био бистрији, жене нежније, виски слабији, богови милостивији, коцке боље бачене, све би се завршило на једној реченици”, написао је Руни у својој аутобиографији „Живот је прекратак” објављеној 1991. године.

Већи део зарађеног богатства потрошио је на алиментације, због чега је у једном тренутку и банкротирао.Упркос великом успеху, Руни је својевремно признао да га је слава приморала да одрасте сувише брзо. Рекао је да се у тридесетој години осећао као стогодишњак.

Руни је имао деветоро деце, 19 унучића и неколико праунучади.

„Ја увек говорим: ’Не повлачи се, већ инспириши’”, изјавио је Руни за АП марта 2008. године.

Р. С.